Istnieje wiele nowoczesnych metod druku przestrzennego, za pomocą których uzyskuje się wiele zaawansowanych produktów w krótkim czasie lub przy niższych kosztach. Wyprodukowanie niektórych części, zwłaszcza syntetycznych, wymaga ogromnej precyzji i dokładności, a dodatkowo zastosowania najbardziej nowoczesnych maszyn i sięgnięcia po surowce z najwyższej półki. Dlatego za wydruk przestrzenny w technologii sls przede wszystkim biorą się doświadczone i nowoczesne firmy wyposażone w niezbędny sprzęt. Druk sls opiera się na selektywnym spiekaniu kolejnych warstw nakładanego proszku, prowadząc do jego utwardzenia w określonych strukturach.
Do czego wykorzystywany jest SLS?
Naturalnie sls jako forma druku nie nadaje się do wszystkiego, ale ma kilka zalet, wśród których najważniejsze to bez wątpienia:
- możliwość druku wyjątkowo małych elementów
- wykonywanie produktów o szalenie skomplikowanej geometrii
- uzyskanie optymalnej jednorodnej struktury wnętrza
- możliwość skalowania produkcji według potrzeb i zapotrzebowania odbiorcy
- duża wytrzymałość mechaniczna części
Jak projektować elementy?
Z uwagi na wytrzymałość mechaniczną drukowanych w technologii sls warszawa części, bardzo istotne jest, aby nie projektować elementów o grubości poniżej 1 milimetra. Jest to bariera, poniżej której części wydrukowane z zastosowaniem laserowo utwardzanego proszku, przestają spełniać swoją funkcjonalność i w efekcie mogą zostać uszkodzone jeszcze podczas procesu samego wydruku. Skalowanie produkcji rozumiane jest natomiast jako możliwość dostosowania ilości i tempa produkowanych elementów w zależności od skali zapotrzebowania nabywcy.