Chirurgia jest jednym z działów medycyny, który zajmuje się operacyjnym leczeniem pacjentów. Na salach operacyjnych i zabiegowych wykorzystuje się bardzo różne narzędzia. Jakie one są?
Jakie narzędzia są niezbędne w pracy chirurga?
W grupie klasycznych narzędzi chirurgicznych wyróżnia się między innymi narzędzia tnące. Wśród nich podstawowym narzędziem są skalpele. Służą one zarówno do przecinania tkanek, jak i do nacinania szwów. Każdy skalpel składa się z ostrza i uchwytu. Ostrze jest jednorazowe, uchwyt może być wielorazowy, co umożliwia umieszczanie w nim różnych ostrzy. Skalpele chirurgiczne różnią się od siebie kształtem i rozmiarem, dzięki czemu można wykonywać nimi zarówno niewielkie, jak i długie nacięcia. Do narzędzi tnących używanych przy zabiegach chirurgicznych i operacjach zalicza się także nożyczki. Umożliwiają one wstępne preparowanie brzegów ran, mogą być wykorzystywane również preparowania w pobliżu rany oraz w głębi tkanek.
Jakimi narzędziami chwytane są tkanki?
Często wykorzystywane narzędzia chirurgiczne to także te, które służą podtrzymywaniu tkanek miękkich oraz podtrzymywania brzegów skóry podczas zakładania szwów czyli pęsety. Dzielą się one na chirurgiczne i anatomiczne. Te pierwsze służą do podtrzymywania skóry, powięzi i mięśni. Są proste, na brzegach mają ostre ząbki. Można je trzymać w dłoni bardzo pewnie, gdyż powierzchnia ich uchwytów jest żłobiona. Pincety anatomiczne od chirurgicznych różnią się tym, że mają gładkie i zaokrąglone końcówki.
Do czego służą takie narzędzia chirurgiczne, jak pęsety oraz kleszcze?
Do podtrzymywania tkanek służą nie tylko pęsety, ale także kleszczyki czyli peany chirurgiczne. W trakcie operacji chirurg może korzystać z różnych rodzajów kleszczy. Do przytrzymywania powięzi i mięśni służą kleszczyki typu Kochera. Kleszczyki typu Chaputa służą do podtrzymywania żołądka i jelit.
Używane przez chirurgów narzędzia wytwarzane są ze stali nierdzewnej lub tytanu. Wymienione narzędzia to zaledwie skromna część instrumentów, które do swojej dyspozycji mają chirurdzy.