Bulimia to niezwykle poważne zaburzenie odżywiania, które dotyka coraz więcej młodych ludzi. Lekarze nie znają konkretnych przyczyn chorowania na to schorzenie – mają one na pewno podłoże psychologiczne i wynikają często z sytuacji życiowych pacjenta. Polega na występowaniu u chorego stanów kompulsywnej żarłoczności, podczas których jest w stanie zjeść on nawet kilka tysięcy kalorii, a później zwrócić jej wywołując u siebie odruch wymiotny. Osoby cierpiące na bulimię potrafią doskonale ukrywać się ze swoim problemem i często dopiero po kilku latach zostają zdemaskowane przez najbliższe osoby. Bulimia jest niezwykle niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ chory nie jest w stanie dostarczyć swojemu organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, przez co cierpią wszystkie układy i narządy.
Sposoby walki z bulimią
Leczenie bulimii to bardzo złożony proces, który ma uwarunkowania psychologiczne. Osoba chora musi mieć ogromne samozaparcie oraz wykazywać determinację i chęci do walki. Bardzo często bulimii towarzyszy depresja czy załamania nerwowe. Pierwszym krokiem, który ma za zadanie pomóc wygrać z bulimią, jest ustalenie odpowiedniej pomocy farmakologicznej na polu psychologicznym. Dobrze dobrane antydepresanty pomogą ustabilizować stan pacjenta i przejść do kolejnych kroków leczenia, jakim jest terapia oraz odpowiednio dobrana dieta. Osoby cierpiące na bulimię często po akcie spożycia ogromnej ilości kalorii decydują się na głodówki lub bardzo niskokalorycznej diety, która nie jest w stanie zaspokoić potrzeb organizmu.
Leczenie bulimii – najskuteczniejsze metody
Dietetycy i specjaliści podkreślają, że metodę walki z zaburzeniami odżywiania należy dobierać indywidualnie do potrzeb pacjenta. W sieci można znaleźć wiele miejsc pomocy osobom chorym, które zapewniają całodobową opiekę i nadzór nad chorym wraz z organizacją różnego rodzaju terapii. Najważniejszym punktem w leczeniu jest akceptacja swojego ciała przez osobę chorą oraz wsparcie od rodziny i najbliższych osób.