Metoda ta oddziałuje na napięcie mięśniowe. Tak więc może zarazem obniżać jak i podwyższać hipertonię. Dba także o zahamowanie ruchów nieprawidłowych. Taka rehabilitacja dzieci pozwoli także na utrwalenie prawidłowości rozwojowej. Zmusza dziecko do ćwiczenia całym ciałem, a nie tylko poszczególnymi jego elementami. Z czasem utrwala zdobyte umiejętności ruchowe niezbędne podczas wykonywania codziennych czynności. Ma na celu zdynamizować dziecko, oraz zachęcić je do działania i pracy nad sobą. Pełni także funkcję motywującą. Należy pamiętać, że nie są to ćwiczenia przygotowujące dziecko do zawodów, tylko do odzyskania sprawności dlatego też nie należy za bardzo stresować dziecka i podwyższać poprzeczki podczas ćwiczeń. Bardziej trzeba wszystko przeprowadzać systematycznie i stopniowo. Ćwiczenia ruchowe połączone są z przemieszczaniem się środka ciężkości, oraz ciała.
Na czym polega metoda Vojty?
Metoda Vojty ma szerokie zastosowanie. Wybiera się ją jako formę rehabilitacji wśród niemowląt, dzieci, młodzieży, a także dorosłych. Stosowana jest najczęściej podczas porażeń mózgowych u dzieci. Metoda ta ma duży związek także z zaburzeniami koordynacji ruchowej. Stosowana jest jako rehabilitacja dzieci, u których wykryto lub podejrzewa się skoliozę, bóle i skrzywienia kręgosłupa. Często stosuje się ją także podczas zwichnięć stawów biodrowych. W metodzie Vojty nie ćwiczy się jednak wrodzonych wzorców genetycznych. Terapia dostosowywana jest indywidualnie do pacjenta i jego problemu zdrowotnego. Pacjent, który regularnie ćwiczy może szybko osiągnąć zamierzony efekt i uaktywnić percepcję. Metody tej nie można polecać, jeśli mamy do czynienia z ostrymi stanami zapalnymi. Nie poleca się jej stosować podczas stanu gorączkowego, łamliwości kości, chorób serca i mięśni. Metody nie poleca się także kobietom w ciąży.
Jak wpływa na rehabilitację metoda Peto?
Najważniejsze podczas tej metody jest nie zmienianie terapeuty podczas całego cyklu ćwiczenia. Rehabilitacja dzieci dopiero wtedy przynosi zamierzone efekty, jeżeli największą wagę przykłada się na naukę czynności poświęconych samoobsłudze. Jest to niezwykle ważne podczas dorosłego życia, gdy poddane terapii dziecko będzie potrafiło samo się ubrać, zjeść, oraz załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Metoda Peto bardzo wpływa na kształtowanie wysokiego poczucia własnej wartości u dziecka, które z pewnością korzystnie wpłynie na dorosłość i wybór drogi życiowej.